Poradnik, Praca w IT

5 tipów, jak zwiększyć swoje szanse na pracę w IT

laptop na biurku

Dbanie o swój wizerunek na rynku pracy jest czasem jak dodatkowy etat, zwłaszcza jeśli opieramy je również na tworzeniu marki osobistej. Najtrudniej jednak zacząć, potem wszystko zaczyna się toczyć samo: wpadają nowe pomysły, kontakty, oferty. W tym artykule znajdziesz pięć wskazówek, które pomogą Ci wystartować (zwłaszcza na LinkedInie).

Tip 1: Zaprezentuj się z jak najlepszej strony

Jeśli rekruter czy team leader, który szuka członka do swojego zespołu, natknie się w sieci na dwie osoby – Ciebie i innego kandydata – to kogo wybierze: osobę, która ma na profilu pozytywne opinie i widać, że cały czas działa (programuje, może chodzi na eventy branżowe), czy kogoś, kto wpisał tylko imię, nazwisko i stack technologiczny?

Ten tip wymaga aktywności w mediach społecznościowych – wiem, że nie każdy lubi się w nich „pokazywać”, ale warto się przełamać. Najlepiej działać na LinkedInie, na którym są wszyscy rekruterzy z IT.

O czym pisać na LinkedInie?

Oto kilka pomysłów na content, który przedstawi Cię w dobrym świetle:

  • „Chwal się” w postach każdym zdobytym poleceniem (opinią). Możesz też podziękować osobie, która ją wystawiła – pamiętaj o oznaczeniu tej osoby. Jeśli polubi, udostępni albo skomentuje Twój post, zyskasz większy zasięg.
  • Pisz o pozytywnym feedbacku, jaki otrzymałeś np. od korepetytora, mentora czy rekrutera. Nie musi to być ich oficjalna opinia, nie trzeba też ich oznaczać, jeśli wiesz, że mogą tego nie chcieć. Przykładowo: jeśli osoba, która wykonywała code review Twojego projektu, doceniła jego przejrzystość, napisz o tym! Możesz też podlinkować repozytorium.
  • Zaznaczaj te aspekty, które wymagały współpracy z kimś. Programista najczęściej działa w zespole – warto pokazać, że dobrze się komunikujesz. Może to być nawet krótki opis tego, jak pomogłeś(-łaś) koledze/koleżance z błędem w kodzie lub jak zorganizowaliście sesję pair programmingu.
  • Mów o tym, nad czym właśnie pracujesz, by pokazać, że cały czas masz kontakt z kodem i umiesz organizować swoje działania – zwłaszcza jeśli oficjalnie jakiś etap edukacji już za Tobą. Rekruterzy wiedzą, jak to bywa: czasem kandydaci kończą kursy/bootcampy itd. i przestają programować. Daj znać, że Ciebie to nie spotkało.
  • Dawaj wartościowy feedback i dziel się doświadczeniem, komentując posty osób, z którymi chcesz utrzymywać kontakt (rekruterzy, pracownicy Twoich wymarzonych firm). Z czasem osoby te zauważą, że jako pierwszy/pierwsza komentujesz ich posty, i zaczną Cię kojarzyć.

Pamiętaj, że algorytm zapamiętuje każdą Twoją reakcję oraz reakcje Twojej sieci. Im tego więcej, tym łatwiej dotrzesz do osób, które pomogą Ci osiągnąć Twój cel.

Tip gratis: Twoje przebranżowienie lub poszukiwanie nowej pracy to tajemnica, ponieważ obawiasz się reakcji obecnego pracodawcy? Załóż na LinkedInie konto na inne nazwisko – potem je zmienisz. 

Tip 2: Zadbaj o swoje miejsca w sieci

Twój wizerunek w mediach społecznościowych

Facebook, Instagram, Twitter itd. – tam, gdzie Cię można znaleźć, tam znajdą Cię rekruterzy. Co mają o Tobie wiedzieć? To, że często pijasz piwo? Że masz małe dzieci? Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale pamiętaj, że jesteśmy tylko ludźmi i możemy mieć (nawet nieuświadomione) uprzedzenia.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Adres e-mail – podobno te mało oficjalne nadal się trafiają, wolę więc przestrzec, abyś nie korzystał(a) np. z slodziaczek128@domena.com.
  • Żarciki niesprzyjające rekrutacji – upewnij się, że na żadnym profilu nie zostało Ci „śmieszkowe” wykształcenie czy miejsce pracy (jak np. popularna na Facebooku Szlachta nie pracuje).
  • Obserwowane konta – są one dobrze widoczne zwłaszcza na LinkedInie, gdzie „Zainteresowania” to ostatnia sekcja profilu. Przemyśl, czy chcesz, by wszystkie z nich były widoczne dla rekrutera.

GitHub i portfolio

Pamiętaj, by zrobić porządek na GitHubie, m.in.:

  • opisać najlepsze projekty (cel, funkcjonalność, stack technologiczny itp.) oraz podpiąć je na stronie głównej profilu,
  • gdzie się da, dodać podgląd na żywo lub GIF prezentujący działanie programu (ewentualnie podlinkować wideo),
  • zamieścić instrukcję instalacji narzędzi potrzebnych do uruchomienia projektu. 

W tym miejscu polecam Ci dwa artykuły na moim blogu:

  1. Jak napisać README do projektu na GitHubie
  2. Jak stworzyć README profilowe na GitHubie.

Podobne działania podejmij w portfolio (nie każdy programista jednak je ma, w wielu przypadkach wystarcza GitHub).

W ten sposób nie tylko ułatwiasz rekruterowi poruszanie się po Twoich projektach, lecz również prezentujesz się jako osoba, która potrafi zachować porządek i coś udokumentować (a dokumentowanie to zwykle też część obowiązków programisty).

Tip 3: Poznawaj ludzi – eventy, meet upy, konferencje

Zbiór eventów z opcją filtrowania, np. ze względu na miejscowość czy typ, znajdziesz na stronie Crossweb.

Jeżeli masz już wytypowane „wymarzone firmy”, zaobserwuj je w mediach społecznościowych, by nie przegapić organizowanych przez nich wydarzeń.

Jakie są plusy udziału w takich branżowych eventach?

  • Dasz się poznać – jeśli firma będzie szukać kogoś na nowe stanowisko, jest szansa, że jej pracownicy pomyślą o Tobie.
  • Zyskasz szansę na zaprezentowanie się np. jako osoba, z którą łatwo znaleźć wspólny język.
  • Wymienisz się doświadczeniami, zdobędziesz wiedzę o kulisach pracy działów IT.
  • Być może otrzymasz też kontakty i rady, a one otworzą Ci furtkę do procesów rekrutacyjnych, których firmy nie ogłaszają oficjalnie na job boardach.

Poznane osoby zapraszaj do sieci na LinkedInie. W ten sposób będziesz mieć bardziej zaangażowaną społeczność, która Cię kojarzy i w związku z tym chętniej udostępni i skomentuje np. Twój post o poszukiwaniu pracy.

Tip 4: Daj wszystkim znać, że szukasz pracy

Daj znać w szczególności znajomym – to oni dostrzegają Twoją wartość i będą chcieli Cię wesprzeć. System poleceń i poczta pantoflowa w obecnych czasach nadal doskonale działają.

Może w ten sposób zyskasz chociaż pierwsze zlecenie, np. na stronę internetową? To już zawsze jakieś doświadczenie w portfolio.

Tip 5: Buduj markę osobistą w IT

Tworzenie marki osobistej wymaga już sporo zaangażowania (czasu i energii) oraz aktywności w mediach społecznościowych, więc nie każdy się w tym odnajdzie. Otwiera jednak drzwi do lepszych ofert pracy i szybszych rekrutacji.

Jeżeli wykreujesz wizerunek eksperta (a w przypadku juniora – osoby stawiającej na rozwój i umiejętnie dzielącej się wiedzą), może Ci się udać ominąć żmudne etapy rekrutacji, jak np. zadanie techniczne, na które normalnie trzeba by poświęcić co najmniej kilka godzin.

Zyskasz też szansę na ciekawe oferty – jeżeli ktoś uzna, że świetnie pasujesz do danego stanowiska lub że chciałby z Tobą pracować, zapewne się do Ciebie zgłosi.

Więcej na ten temat dowiesz się z odcinka podcastu „Marka osobista w IT” z Krzysztofem Kempińskim.

Nie musisz robić wszystkiego naraz – to może być przytłaczające. Wybierz coś, co w tej chwili najbardziej Ci odpowiada, a potem najwyżej przejdź do realizacji kolejnych kroków. Jeżeli dopiero uczysz się programowania, wiedz, że też masz o czym pisać! Twoja perspektywa jest cenna zarówno dla osób na podobnym etapie nauki, jak i dla tych, które nauczają (korepetytorów, mentorów, seniorów).

Zdjęcie główne pochodzi z unsplash.com

Programista i mentor w DevMentor.pl

Satysfakcji z nauczania doświadczył już w podstawówce, a do świata IT wszedł na stałe wraz z założeniem firmy programistycznej w okresie studiów. Po paru latach wykładania na bootcampie zmienił formę nauczania – wybrał mentoring jako najskuteczniejszy sposób przekazywania wiedzy. Tworzy podcast Pierwsze kroki w IT i prowadzi blog dla początkujących programistów. Prywatnie mąż, ojciec oraz miłośnik szachów, zdrowego stylu życia i górskich wypraw.

Podobne artykuły

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://geek.justjoin.it/5-tipow-jak-zwiekszyc-swoje-szanse-na-prace-w-it/" order_type="social" width="100%" count_of_comments="8" ]