Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
14.11.20222 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

Developer Nation: 23 tys. developerów o kierunku programowania

Badanie obejmujące 23 tys. developerów rzuca nieco światła na to, jak dziś wygląda programowanie i jak może wyglądać jutro.

Developer Nation: 23 tys. developerów o kierunku programowania

Ciekawych informacji można zaczerpnąć z raportu opublikowanego przez Slashdata. Po raz 23 organizacja ta opublikowała wyniki badań Developer Nation, w którym o kierunek rozwoju programowania zapytano 26 tys. developerów ze 163 państw. 

Z kompletną treścią raportu można się zapoznać na stronach Slashdata, my tymczasem zwróćmy się ku bardziej interesującym wyimkom. Okazuje się bowiem, że w trzecim kwartale bieżącego roku programiści byli bardziej konserwatywni co do wyboru narzędzi, niż dotychczas. Jednym z głównych wniosków badania jest to, że developerzy mniej chętnie eksperymentują i trzymają się już poznanych frameworków i narzędzi. 

Java znów wiecznie żywa

Co do ogólnych trendów, nie ma zaskoczeń, w programowaniu aplikacji webowych króluje niepodzielenie JavaScript i React – na podstawie badania szacuje się, że na co dzień posługuje się JS-em blisko 20 mln programistów. Zaskoczeni będą jednak ci, którzy już od dobrych kilku lat wieszczą śmierć Javy. Według badania Slashdata, Java bowiem trzyma się świetnie, a nawet rozwija. 

W ciągu ostatnich dwóch lat, „wielkość społeczności” skupionej wokół Javy wzrosnąć miała ponaddwukrotnie. Jest to o tyle nieoczekiwane, że Javę trudno wciąż uznawać za główny język programowania na Androidzie – z badania jasno bowiem wynika, że stopniowo coraz większą popularność zdobywa Kotlin. Język opracowany przez sąsiadów z JetBrains jest obok Rusta najszybciej zdobywającym popularność językiem programowania. 

Gdzie ten blockchain?

Mimo że Kotlin i Rust to relatywnie nowe języki programowania, to wzrost zainteresowaniem nimi może wynikać z tego, że pozostają one relatywnie mało popularne, choćby w porównaniu ze wspomnianą już Javą czy JavaScriptem. Łatwiej się rośnie, gdy jest się małym. Ale badanie Slashdot objęło także Pythona, który nie jest szczególnie młodym językiem, a jednak posługuje się nim 63% wszystkich programistów, którzy zajmują się uczeniem maszynowym.

Osobną kwestię stanowi oprogramowanie wykorzystujące blockchain, nad którym pracuje aktualnie 9% badanych. Przy czym należy zauważyć, że są to ci bardziej doświadczeni, którzy pracują w branży od 6 do 10 lat. Według twórców raportu ma to być spowodowane względną świeżością całego zagadnienia, jeszcze niewielkich baz informacji o tym, jak pracować z blockchainem i już w niedalekiej w przyszłości proporcje mogą się odwrócić.

Priorytety programistów

Dane zgromadzane przez Slashdata są także o tyle wartościowe, że prezentują wartości, co do których przekonani są dopiero aspirujący programiści, studenci. Według nich najważniejszym celem w ich karierze jest rozwiązywanie problemów – odpowiedziało tak 32% z najmłodszych badanych. Dalej plasuje się zostanie ekspertem w swojej domenie (29%), budowanie innowacyjnych produktów i usług (27%) oraz pracowanie nad projektami, które stanowić będą wyzwanie (26%). To napawa optymizmem. 

Sprawdź Raport z Badania społeczności IT

O ile ankiety przeprowadzane przez Slashdata mogą stanowić jakiś rodzaj papierku lakmusowego co do globalnych trendów, tak warto pamiętać, że największe Badanie Społeczności IT w Polsce przeprowadza Bulldogjob. Wkrótce ruszamy z kolejną edycją, nie regulujcie odbiorników!

<p>Loading...</p>