Praca w IT, Wydania Weekendowe

Człowiek nie robot. O dobrostanie pracowników w branży IT

Nie trzeba być specjalistą HR, aby zauważyć, że rynek pracy dynamicznie się zmienia – szczególnie w tak specyficznej branży, jaką jest IT. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy są (bez niespodzianki) zmieniające się oczekiwania kandydatów.

Wysokość wynagrodzenia wciąż jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na atrakcyjność oferty pracodawcy. Ale coraz więcej pracowników zdaje sobie sprawę z tego, że najważniejszą wartością w miejscu pracy jest możliwość zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. I tu pojawia się prawdziwe wyzwanie dla pracodawców…

Człowiek nie robot – nie samą pracą żyje

Pandemia wyraźnie wpłynęła na hierarchię wartości Polaków. Według badania przeprowadzonego przez ERGO Hestię, aż 80% pytanych wymienia zdrowie i rodzinę jako najważniejsze puzzle życiowej układanki. Dodatkowo więcej czasu chcemy przeznaczać na rozwijanie swoich pasji. To jeden z powodów, dla których równowaga między pracą a życiem prywatnym mocno zyskuje na znaczeniu.

Coraz głośniej mówi się też o wypaleniu zawodowym, które w dużym stopniu dotyka branży IT. Twórcza praca, wysokie wymagania, duża presja, krótkie deadline’y – w takiej rzeczywistości łatwo zatracić się w realizacji zadań i zapomnieć o odpoczynku. Dlatego tak ważne jest to, aby pracodawca zapewnił swoim pracownikom przestrzeń na złapanie oddechu, tworząc odpowiednie warunki pracy.

Dobrostan wpisany w DNA firmy

W swojej najnowszej kampanii Future Processing przypomina, że człowiek nie robot i oprócz pracy ma też życie prywatne. Nie są to puste słowa, bo firma rzeczywiście stawia na dobrostan swoich pracowników i wspiera ich na każdym polu.

Taka postawa jest bliska filozofii firmy od początku jej istnienia – stanowi jej DNA. FP wie, jak ważna jest równowaga między pracą a życiem prywatnym, dlatego w swoim systemie benefitów ma narzędzia, które pomagają FPowiczom w utrzymaniu zdrowego balansu.

O jakich benefitach mowa? Poza standardowym zestawem, który oferuje niemal każda firma IT, FP daje swoim pracownikom narzędzia, które pozwalają zaoszczędzić więcej czasu po pracy. Możemy do nich zaliczyć np. asystentów, którzy załatwiają za FPowiczów codzienne sprawy takie jak zakupy, oddanie zepsutego sprzętu do naprawy czy odebranie paczki.

Kolejne ułatwienie – przedszkole i siłownia na terenie biura w Gliwicach. Dzięki temu, że wszystko jest na miejscu, pracownicy nie muszą przemierzać miasta wzdłuż i wszerz, żeby dotrzeć z punktu A do punktu B. Oszczędzają czas i nerwy, bo nie stoją w korkach (+10 do wellbeingu). Jest też Team Złota Rączka (czyli drobne naprawy w domach FPowiczów, gdy coś się zepsuje) i Rentownia (czyli wypożyczanie firmowego sprzętu na prywatny użytek).

W kontekście dbania o wellbeing pracowników, niezwykle ważne jest również dopasowanie kulturowe firmy i klienta. FP zawsze sprawdza, czy klient pasuje do świata, który chce tworzyć. A jest to świat bez długotrwałych, powtarzających się nadgodzin, pełen zaufania i szacunku dla drugiej strony.

Dzięki temu FP zdecydowanie wyróżnia się na tle rynku – udowadnia, że można pracować nad projektami dla największych firm na świecie w przyjacielskiej atmosferze i na warunkach wspierających dobrostan pracowników.

Zdrowy balans, czyli sytuacja win-win dla pracownika i firmy

Człowiek nie robot, musi czuć się dobrze w swojej pracy. Wypoczęty pracownik jest bardziej kreatywny i efektywniej wykonuje swoje zadania. Wtedy też mocniej angażuje się w życie firmy i czuje z nią silniejszy związek. A to sprzyja budowaniu pozytywnej atmosfery, która w znaczący sposób wpływa na dobrostan i efekty pracy.

Zadowolonemu pracownikowi chce się bardziej – więc i firma korzysta. Dobre warunki pracy niemal zawsze przekładają się na lepsze wyniki biznesowe, niższą rotację i pozytywny wizerunek, który przyciąga kandydatów do pracy. FP ma dowody, że takie podejście działa. Firma co roku przeprowadza badanie Happy Team, w którym sprawdza poziom zaangażowania pracowników. Dzięki temu może m.in. dopasować ofertę benefitów do realnych potrzeb FPowiczów.

Tak wiele możliwości, tak niewiele czasu

Pakiety korzyści, które firmy IT oferują swoim pracownikom, są naprawdę obszerne – tylko kiedy z nich korzystać, jeśli projekt goni kolejny projekt? Na rynku zdecydowanie brakuje benefitów, które pozwalałyby pracownikom zachować work-life balance.

Rozwiązania, które wdraża u siebie FP są dobrym przykładem tego, jak znaleźć złoty środek i dać pracownikom więcej czasu wolnego, ale nie kosztem pracy.

Więcej szczegółów i zakres benefitów, które FP oferuje swoim pracownikom, znajdziesz na stronie firmy – o, tutaj.


najwięcej ofert html

Zdjęcie główne pochodzi z unsplash.com.

Podobne artykuły

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://geek.justjoin.it/czlowiek-nie-robot-o-dobrostanie-pracownikow-w-branzy-it/" order_type="social" width="100%" count_of_comments="8" ]