Podcasty

TOP 10 polskich podcastów o IT

podcast

Podcast to format przekazywania informacji, który ostatnio zyskuje na coraz większej popularności. W porównaniu do tradycyjnej formy przekazu podcasty wygrywają łatwością w odbiorze – możemy ich słuchać w podróży, podczas treningu czy leżąc w łóżku. W sieci jest ich całe mnóstwo, więc ułatwiliśmy Wam wybór i znaleźliśmy TOP 10 polskich podcastów o IT. Jest coś dla początkujących, Juniorów i Seniorów. Zobaczcie!

6 najczęstszych błędów podczas nauki programowania

Mirosław Zelent – programista freelancer, nauczyciel, jak o sobie pisze: indywidualista i introwertyk. Współprowadzi Pasję Informatyki na YouTube – to jeden z najpopularniejszych polskich kanałów o branży IT.

Podcast ma już pięć lat, a wciąż jest w czołówce najpopularniejszych, jeśli chodzi o tematykę związaną z IT. Zelent przedstawił w nim sześć najpopularniejszych błędów, które zdarza się popełniać w początkach nauki trudnej sztuki programowania. Wysłuchanie tego materiału może pomóc uniknąć tych częstych pułapek, co pozwoli nam zaoszczędzić dużo czasu i uczyć się programowania efektywniej.

Świetny materiał dla początkujących, o czym najlepiej świadczy komentarz jednego z internautów: “Chciałbym mieć w szkole takiego nauczyciela”.

Rzucił Programowanie i Zarobił 2,327,492 PLN… w 1 dzień

Maciej Aniserowicz – przedsiębiorca, „emerytowany” programista i twórca idei Slowbiz – biznesu powoli. Na jego kanale znajdziemy poradniki o karierze w IT, biznesowo-marketingowe vlogi, grube rozkminy życiowe i podcasty programistyczne – DevTalk.

W podcaście o zarobkach odpowiada m.in. na pytania, jak zacząć w IT, jaki dochód można uzyskać pracując nad własnymi produktami, od kogo i czy warto pobierać rady biznesowe. Jest też trochę o hejcie w środowisku informatycznym.

Piątki po deployu

Tym razem nie jeden podcast, a kanał. Piątki po deployu tworzą Miłosz Kusiciel i Mateusz Anioła. Backend i Frontend, jak o sobie piszą.

W podcastach mówią o technologicznych trendach, programistycznych wyzwaniach i branżowych nowinkach. Do programu zapraszają również zaprawionych w bojach specjalistów od programowania, testowania, projektowania, rekrutowania i każdego -ania, które jest ciekawe dla osób tworzących aplikacje webowe i mobilne, monolity i mikroserwisy. Wyjaśniają m.in., o co chodzi w Nowym Ładzie i podatkach, jak pracować na home office i jak walczyć z rutyną w zawodzie programisty.

Jak wyróżnić się podczas rekrutacji na front-end developera?

Teraz coś o rekrutacji w IT. Z tego filmu na kanale Przeprogramowani dowiemy się, jak przygotować solidne portfolio oraz projekt rekrutacyjny, jakich pytań możemy spodziewać się na rozmowie technicznej, czego warto pozbyć się z CV oraz jak zwiększyć szansę na otrzymanie atrakcyjnych oferty pracy. Opowiada Marcin Czarkowski – programista z wieloletnim doświadczeniem, który na niejednej rozmowie rekrutacyjnej odpowiadał na różnego rodzaju pytania.

Kodu.je

Kolejny godny uwagi kanał na YouTube. Tworzy go grupa frontend developerów, którzy są w branży od 10 lat. W swoich materiałach uczą dobrych praktyk, popartych długim doświadczeniem w pracy nad rzeczywistymi produktami. Ich podcasty są raczej krótkie, a każdy poświęcony jest konkretnemu problemowi do rozwiązania. Dowiemy się tu m.in., jak stworzyć stronę w Responsive Web Design, jak zrobić rozwijane menu boczne czy… ikonkę hamburgera w trzy minuty 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=H7LUUsbpbrg&t=1s

Jak nauczyć się programowania

Twórcą kanału Jak Nauczyć Się Programowania jest Kamil Brzeziński, który – jak o sobie pisze – stara się opowiadać o programowaniu w prostych słowach. To dobry wybór, jeśli wciąż zastanawiacie się, jaki język wybrać. A jeszcze lepszy, jeśli wahacie się między Javą a Pythonem – dwa najpopularniejsze podcasty Brzezińskiego objaśniają ich podstawy w najprostszy sposób. Jest tu dużo przydatnej wiedzy dla początkujących.

Piątki na produkcji

Teraz coś dla seniorów. Piątki Na Produkcji to spotkania dla seniorów oraz wszystkich tych, których tematyka „seniorska” interesuje. Prowadzący – Mateusz Budzar i Michał Jawulski rozmawiają na żywo z zaproszonym gościem na jeden konkretny temat, a następnie całość rozmowy publikują jako podcast. Jeden z ciekawszych odcinków jest o (braku) komunikacji między programistami. Budzar i Jawulski rozmawiali z Piotrem Przybyłem o tym, w jaki sposób porozumiewa się profesjonalista, a jak buc. Podczas niemal godzinnej rozmowy poruszają wiele wątków związanych z komunikacją między zespołami.

Czy w wieku 30, 40 lub 50 lat można zacząć pracę w IT?

Krótki, ciekawy, momentami zabawny materiał o tym, czy wiek ma znaczenie, gdy chcesz zmienić branżę. Okazuje się, że zmiana branży na IT jest możliwa praktycznie w każdym wieku, ponieważ umiejętności, które już masz pozwolą Ci „hit the ground running” na wielu różnych stanowiskach w firmach informatycznych – wcale nie musisz być programistą i nie musisz udawać, że wiesz jaką masz kartę graficzną w komputerze.

Kariera początkującego programisty – jaką ścieżkę wybrać?

Samuraj Programowania to kanał dla początkujących programistów i web developerów, którzy chcą się dynamicznie rozwijać. Znajdują się tu materiały (tutoriale i kursy) o tworzeniu stron i programowaniu.

W tym filmie usłyszymy o tym, co może robić programista, fullstack developer, designer czy webdeveloper i jakie możliwości (ścieżki) kariery otwierają się przed nimi. A więc m.in. o byciu freelancerem, pracy w software house czy też tworzeniu startupu.

Jak powstało JustJoin.it?

A na koniec coś o nas dla Was, czyli rozmowa z Piotrem Nowosielskim, CEO JustJoin.it. Z odcinka można się dowiedzieć, jak powstawał projekt obecnie najpopularniejszego polskiego job boardu dla programistów, jaki jest model biznesowy (jak projekt zarabia), co siedzi pod maską portalu (sprawy techniczne) oraz jak skutecznie reklamować podobny projekt. Oprócz tego sporo wniosków i motywacji dla osób rozwijających własne inicjatywy.

Oprócz tego na kanale JavDevMatt znajdziecie sporo ciekawostek o startupach, aplikacjach i grach.

Zdjęcie główne pochodzi z unsplash.com.

 

Od ponad ośmiu lat pracuje jako redaktorka, dziennikarka i copywriterka, a od niedawna dba o treści oraz rozwój portalu poświęconego branży IT. Autorka wywiadów, tekstów eksperckich, newsów.

Podobne artykuły

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://geek.justjoin.it/top-10-polskich-podcastow-o-it/" order_type="social" width="100%" count_of_comments="8" ]