Misja: lokacja

Wyjechali złapać dystans. Pokazujemy, jak wygląda workation w 25 krajach

misja lokacja Geek

Poznać inną kulturę. To najczęstszy powód, który pojawiał się w rozmowach z naszymi ekspertami, gdy pytaliśmy ich co stało za decyzją dotyczącą wyjazdu do pracy w IT za granicą. Postanowiliśmy zebrać blisko 40 rozmów w jednym miejscu. Z tego artykułu dowiecie się, jak wygląda praca w IT w Szwajcarii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, ale i w Kambodży, Australii czy w Nowej Zelandii.

1. Szwajcaria

Piękna natura, wysoki standard życia i rozbudowane prawo zastosowania technologii w instrumentach finansowych. To pierwsze z brzegu trzy argumenty, które mogą przekonać do relokacji właśnie do Szwajcarii. Jeśli marzysz o pracy w wyjątkowym miejscu, to zdecydowanie zatrzymaj się na naszych rozmowach z polskimi inżynierami pracującymi w pobliżu Jury, Alp czy Jeziora Geneweskiego.

2. Szwecja

Szwecja, a dokładnie Królestwo Szwecji, to najludniejszy kraj skandynawski liczący 10,3 miliona mieszkańców. To w tym kraju pracodawców cechuje transparentność zarządzania, równe traktowanie pracowników i przede wszystkim prawdziwa dbałość o emerytury pracowników (umowa o pracę to podstawa). Nasi rozmówcy docenili także lepsze warunki życia i mnogość ścieżek rowerowych.

3. Wielka Brytania

O pracy w IT w tym kraju słyszeliśmy wiele dobrego, ale też… wręcz przeciwnie. Kwestie podatkowe to tylko jedna z niespodzianek, która może na nas czekać. Tak było w przypadku naszego rozmówcy, który w zamian za pracę w startupie otrzymywał pensję, ale i akcje spółki. Problem w tym, że zysk z tej drugiej części został mocno ogołocony przez tamtejszy Urząd Skarbowy. Niemniej, Londyn i inne miasta to warty uwagi kierunek. Dowiedzcie się dlaczego:

4. Finlandia

Jeśli marzysz o życiu w kraju Muminków to zapoznaj się z naszymi rozmowami z programistami pracującymi w tym niezwykłym kraju. Zanim spakujesz dorobek życia dowiedz się więcej na temat kultury panującej w Finlandii. O ile większość mieszkańców tego kraju zna język angielski, o tyle… nie są tak otwarci w kontaktach z nowymi osobami. Mimo wszystko Finowie się bardzo pomocni. O ile dadzą się namówić na rozpoczęcie rozmowy z nami.

5. Stany Zjednoczone

Większości z nas wyjazd czy praca do Stanów Zjednoczonych kojarzy się z dwoma pojęciami: fantastyczna przygoda i… problemy z wizą. Temat drugi poruszyliśmy praktycznie w każdym z materiałów na temat pracy w IT w Stanach Zjednoczonych. W naszych materiałach poznacie historie Polek i Polaków pracujących w Dolinie Krzemowej czy w wielu innych stanach, w takich organizacjach jak Microsoft, Meta czy Tesla.

6. Zjednoczone Emiraty Arabskie

Czy Dubaj to dobre miejsce pracy dla programisty? Wydaje nam się, że tak. Łukasz Młynik twierdzi, że jedną z popularnych dziedzin IT w tym kraju to big data. – Bardzo gorącą technologią jest Scala w kontekście Big Data. Myślę, że ogarnięty programista w Scali może zarabiać od 30 do 50 tysięcy złotych [miesięcznie – red.] – mówi Łukasz Młynik, który mieszkał i pracował w Dubaju. Więcej dowiecie się z naszych rozmów z pracy w Dubaju.

7. Norwegia

“W Norwegii stawia się na zespół. Każdy kod można przecież zmienić” – to tytuł jednej z naszych rozmów w polskim programistą pracującym w Norwegii. Mamy wrażenie, że idealnie obrazuje ono kulturę panującą w środowisko IT w tym kraju. Jeśli szukasz miejsca, w którym docenia się aktywność pracowników i dba się o ich zadowolenie z miejsca, w którym pracują – koniecznie sprawdź, jak wygląda praca i życie w Norwegii.

8. Singapur

– Singapur jest specyficznym miejscem. Sam kraj ma niewiele ponad 50 lat, zdecydowanie różni się od miast, które rosły organicznie na przestrzeni wielu stuleci, jak również od innych stolic w regionie. Jest czysto, bezpiecznie, niezwykle dogodnie, przez cały rok ciepło – to fragment wypowiedzi Adama Goryczki, który przez 3 lata mieszkał i pracował w Singapurze. To m.in. innymi z nim rozmawialiśmy o tym, jak wygląda życie w tym kraju.

9. Wietnam

Metody zwiedzania nowego kraju są różne. Zazwyczaj zaczyna się od zapoznania z podstawowymi informacjami. Później przechodzimy od szukania opinii o miastach, które warto zwiedzić. Adam Skoneczny postanowił wybrać inną… bardziej szaloną wersję. Kupił motor i przejechał cały Wietnam od północy do południa. Przejechał 3000 km w 3 miesiące i po tej wyprawie został na stałe. Jak od środka wygląda praca w IT w Wietnamie?

10. Holandia

Mało kto z nas lubi papierologię. Ta cecha zdecydowanie łączy nas z Holendrami, którzy rekrutując pracowników spoza kraju, doceniają ich samodzielność. Jeśli jesteś w stanie samodzielnie znaleźć mieszkanie i załatwić przy tym wszelkie formalności, na pewno zostanie to zapisane w sekcji “zalety kandydata” w notatkach rekrutującego. Co warto wiedzieć o tym kraju w kontekście pracy w IT? Zdaniem Damiana Sowy: “Holendrzy są mistrzami pracy zespołowej”.

11. Luksemburg

Luksemburg to centrum Europy, z którego tak naprawdę wszędzie jest blisko. Do Paryża TGV jedzie nieco ponad dwie godziny. – W Alpy z Luksemburga mamy bliżej niż z Poznania w Tatry, a z Frankfurtu będziemy mogli polecieć w dowolne miejsce na świecie – powiedział nam Jędrzej Szczepaniak, Software Engineer, który wraz z żoną zamieszkał trzy lata temu w Luksemburgu. Jego zdaniem to świetne miejsce szczególnie dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas.

12. Irlandia

Niezależnie od miejsca, w którym chcemy zamieszkać, najważniejszy jest wybór odpowiedniej firmy, która wesprze nas w relokacji. Dlatego szczególnie polecamy naszą rozmowę z Kubą Niechciałem, który znalazł pracę w Intercom. Firma ta, z siedzibą w Dublinie, zapewniła pełen pakiet relokacyjny, czyli pokryła koszty przeprowadzki, transportu, lotów, opłaciła mieszkanie na miesiąc, ale i przydzieliła osobę wspierającą w załatwieniu urzędowych spraw.

13. Niemcy

– Wyjazd za granicę uważałem za naturalny krok w rozwoju i możliwość poszerzenia horyzontów – powiedział nam Krzysztof Szafranek, Senior Software Engineer, który od lat mieszka i pracuje w Niemczech. Opowiedział nam o realiach pracy w tym kraju. Jego zdaniem Berlin cechuje się “międzynarodowym charakterem i łatwością znalezienia pracy w firmie o co najmniej europejskim zasięgu i z wielonarodowym zespołem”.

14. Hiszpania

Wysoka jakość życia, wiele słonecznych dni, bliskość morza, a także możliwość dotarcia do Polski samochodem, czy poprzez krótki lot to tylko kilka z wielu zalet pracy i życia w Hiszpanii. Dlatego polecamy szereg naszych rozmów o tym słonecznym kraju. Niestety, warto przygotować się na sporo formalności, gdyż – jak powiedział nam Marcin Czernecki – Hiszpanie mają predylekcję do rozmaitych procesów, formularzy, wniosków i innych dokumentów.

15. Szkocja

Wielu naszych rozmówców na pytanie o to, jak przygotować się do wyjazdu za pracą za granicę albo jak wybrać kraj, do którego chcemy się przeprowadzić, odpowiedziało tak samo. Pojedź na wycieczkę i zobacz, jakie wrażenie sprawił na Tobie ten kraj. Tak było w przypadku Mariusza Sekleckiego, który wybrał się na wycieczkę do Szkocji, a później zaplanował przeprowadzkę na stałe. Opowiedział nam m.in. o cenach mieszkań, ale i kosztach życia w tym kraju.

16. Dania

Chcesz zamieszkać w pięknym kraju, z przyjaźnie nastawionymi mieszkańcami i propracowniczymi przepisami? Chyba znaleźliśmy raj, który spełni te wymagania. O wspaniałych widokach przeczytasz w przewodniku turystycznym, my posłużymy się relacją z “pierwszej ręki”. Ten cytat przekonałby większość z nas do wyjazdu do Dani. “Pomimo że ustawowo jest 25 dni urlopu, w praktyce często dostajemy 30, a tydzień pracy ma nie 40 a 37,5 godziny.”

17. Kambodża

Kambodża to tani kraj, w którym za lunch zapłacimy od 3 do 5 dolarów. Maciej Witaszek, nasz rozmówca, powiedział nam też o niskich kosztach życia. – Tanie są też usługi, przejazdy, sprzątanie mieszkania, szycie ubrań oraz wszystko co wytwarzane jest lokalnie – dodaje. Niemniej, wybierając kraj położony w takim miejscu, trzeba lubić słońce i upał. Jak mówił: W najzimniejszej porze roku temperatura spada do 25 stopni, w najcieplejszej przekracza 40.

18. Filipiny

Jeśli marzy Wam się praca w międzynarodowej korporacji, ale z oddziałem w egzotycznym kraju to dowiedzcie się więcej o pracy w Filipinach. Filipińscy programiści chętnie dzielą się wiedzą, biorą udział w konferencjach czy hackathonach. Wszystko po to, by zdobyć więcej doświadczenia. W tym kraju standardem jest wypłacanie pensji co dwa tygodnie, ale i organizowanie spotkań integracyjnych, by zacieśnić więzi między członkami zespołu.

19. Australia

Czy kraj kangurów to dobre miejsce dla programisty? Zdecydowanie, choć przed podjęciem decyzji o przeprowadzce warto zapoznać się z warunkami wiz pracowniczych. Nasz rozmówca pracował na wizie studenckiej, która umożliwiała pracę w zakresie 20h na tydzień. – Mało firm chciało w ogóle rozmawiać o takim zatrudnieniu – powiedział w nam w rozmowie. O tym, jak wygląda praca i życie w tym kraju dowiecie się z poniższej rozmowy.

20. Kanada

Jeśli szukasz miejsca, w którym mieszają się różne kultury, a spora część mieszkańców to imigranci – tacy jak Ty – to wybierz Toronto jako kolejne miejsce, w którym zamieszkasz. Do odwiedzenia tego kraju zachęca choćby prosty proces uzyskania wizy pracowniczej, która jest aktywna dwa lata. Podczas negocjacji warunków zatrudnienia warto jednak zwrócić uwagę na liczbę płatnych dni wolnych od pracy. Te nie są zapewnione ustawowo. Więcej ciekawostek:

21. Austria

Powszechność języka angielskiego – także wśród osób starszych – to jedno z wielu pozytywnych zaskoczeń z mieszkania w Austrii. Paweł Komarnicki, z którym rozmawialiśmy, polecał szczególnie zamieszkanie w Linz – świetnie skomunikowanym mieście statutarnym. Niestety przygoda Pawła w Austrii trwała tylko pół roku ze względu na obostrzenia związane z wizą pracowniczą. Niemniej to kraj warty poznania.

22. Japonia

Nikogo nie trzeba przekonywać, że Japonia to kraj co najmniej ciekawy. Mało kto jednak wie, że niełatwo znaleźć w nim pracę w IT, jeśli nie zna się japońskiego języka. – Angielski nie jest powszechny nawet w IT, przez co japońskie firmy często wybierają kandydatów z lepszymi umiejętnościami językowymi niż programistycznymi – powiedział nam Grzegorz Chuchro. Mimo to udało mu się znaleźć pracę, o czym przeczytacie w naszej rozmowie.

23. Nowa Zelandia

– Pracując jako początkujący programista, można się spodziewać prawie podwojenia minimalnej krajowej. Myślę więc, że bardziej doświadczona osoba nie miałaby problemów, by utrzymać rodzinę z dzieckiem i wynająć dom lub spłacać kredyt – powiedział nam Tomasz Kolasa. Dodał także, że nie należy spodziewać się wysokich standardów mieszkań, bo ich wynajem kosztuje o wiele więcej. O tym, jak mieszka i pracuje się w Nowej Zelandii przeczytacie poniżej.

24. Islandia

Jeśli szukasz kraju, w którym od lata funkcjonuje płaska hierarchia w pracy, to Islandia jest dobrym kierunkiem. W firmach IT raczej nie używa się stanowisk typu junior, mid czy senior. Określanie siebie w ten sposób może za to spotkać się z niezrozumieniem. Więcej na temat nordyckiej kultury pracy, zarobków, ale i tego, że dla Islandczyków praca to coś więcej niż miejsce, gdzie spędzamy 8 godzin dziennie, dowiecie się z rozmowy z Anną Zuchowicz.

25. Brazylia

– Brazylia to piękny i duży kraj, dlatego często podróżujemy i odkrywamy nowe miejsca w całej Ameryce Południowej, ale również i na całym świecie – powiedział nam Łukasz Blicharz, który od kilku lat mieszka i pracuje w Brazylii. Opowiedział nam o tym, że nawet junior jest w stanie spokojnie utrzymać się w Brazylii, co zdecydowanie przekonuje do wybrania tego kraju jako nowego miejsca zamieszkania.

Redaktor naczelny w Just Geek IT

Od pięciu lat rozwija jeden z największych polskich portali contentowych dot. branży IT. Jest autorem formatu devdebat, w którym zderza opinie kilku ekspertów na temat wybranego zagadnienia. Od 10 lat pracuje zdalnie.

Podobne artykuły