Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
16.05.20222 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

Główny inżynier Red Hat wróży, co czeka Javę

Choć Java ma już swoje lata, to nadal jest najpopularniejszym językiem na backendzie. Mark Little z Red Hat postanowił przeanalizować, czy tak będzie również w przyszłości.

Główny inżynier Red Hat wróży, co czeka Javę

Mimo że popularność Javy na ogół maleje, to nadal pozostaje ona jednym z najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych języków programowania w ogóle. Java jest także niezwykle wszechstronna i zdobywa popularność w także w relatywnie młodych obszarach IT, jest na przykład bardzo często wykorzystywana w chmurze. Podczas konferencji Devoxx UK bliżej tej kwestii przyjrzał się Mark Little, wiceprezes działy inżynierii w Red Hat.

A trzeba przyznać, że mało kto sensowniej niż Little może omawiać kierunek, w jakim będzie rozwijana Java, i jaka w ogóle maluje się przed nią przyszłości. Little nazywany jest wręcz wizjonerem i w ciągu wielu lat swojej kariery, również prężnej kariery naukowej zwieńczonej tytułem członka Królewskiej Akademii Inżynierskiej Wielkiej Brytanii, zarejestrował ponad 100 patentów i opublikował dziesiątki prac. 

Java z nami zostanie

Podczas Devoxx Little podzielił się licznymi spostrzeżeniami na temat aktualnego kształtu IT, usług chmurowych, ale także przyszłości Javy. Według niego pozycja Javy jako głównego języka programowania aplikacji enterprise pozostanie niezachwiana. Nie oznacza to jednak, że Java nie będzie ewoluować. Według Little’a dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu w rozwój Javy największych korporacji IT język nie tylko utrzymywać swoją popularność, ale też będzie się rozwijał

Jednym z obszarów, gdzie Mark Little dostrzega potrzebę zmian, jest maszyna wirtualna Javy. Według niego wciąż środowisko uruchomieniowe dla aplikacji Java jest zbyt ociężałe i rozbudowane jak na potrzeby aplikacji cloud native. Jednym z najbardziej obiecujących przedsięwzięć stanowi w tej kwestii Project Leyden, który ma na celu znaczące skrócenie czasu uruchamiania javowych i zmniejszenie ich zasobożerności.

Priorytetowa optymalizacja

Niestety, Little dostrzega, że przed Leyden jeszcze sporo pracy. Ekspert jest nawet zdania, że biorąc pod uwagę przyszłość Javy, Projektu nigdy nie uda ukończyć się w czasie, w którym ten będzie jeszcze miał sens. Niewykluczone, że „natywność” Javy w chmurze (ale też poza nią) osiągać będziemy z użyciem narzędzi automatyzujących konfigurację Kubernetes, a nie przez rozwój samego języka i implementację kolejnych JEP-ów.

Little nie ma wątpliwości, że naturalnym kierunkiem rozwoju Javy jest właśnie optymalizacja maszyny wirtualnej, a co za tym idzie – samych aplikacji. To właśnie zmniejszenie apetytu JVM na RAM, praca nad poprawieniem skuteczności garbage collectorów czy optymalizacja I/O mają sprawić, że Java w przyszłości będzie cieszyć się równym uznaniem co dziś, mimo że nie brakuje młodszych i nowocześniejszych języków programowania.

<p>Loading...</p>