News

Pierwsza polska uczelnia opracowała wytyczne dotyczące etycznego korzystania z ChatGPT

landing chat gpt

Korzystanie z dobrodziejstw sztucznej inteligencji początkowo spotkało się z ogromnym sprzeciwem szkół. Inaczej do tematu podeszły władze Akademii Leona Koźmińskiego, które opublikowały szereg wytycznych, mających przygotować studentów do etycznego wykorzystywania sztucznej inteligencji. Uczelnia twierdzi, że AI będzie miało duży wpływ na przyszłość szkolnictwa oraz pracy zawodowej.

Pierwszy krok w normalizowaniu AI w sektorze edukacji

Niedawno pisaliśmy o niderlandzkiej szkole, której władze dość mocno sprzeciwiły się korzystaniu przez uczniów z ChatGPT podczas odrabiania prac domowych. W rozmowach przeprowadzonych przez portal nos.nl wykazano, że większość uczniów faktycznie wykorzystuje narzędzia AI na co dzień, co następnie wywołało spore oburzenie pośród kadry nauczycielskiej. Dlatego publikacja rekomendacji polskiej uczelni spotkała się z dość dużym, ale i pozytywnym zaskoczeniem ze strony odbiorców.

https://twitter.com/Przegaa/status/1625764881508048896?cxt=HHwWgIC9qfmi8I8tAAAA

W dobie „tępienia” narzędzi typu ChatGPT Akademia Leona Koźmińskiego postanowiła wykorzystać tę sytuację. Chce ona przekuć negatywne postrzeganie AI w szkolnictwie na możliwość zapoznania uczniów z nową technologią. Dzięki temu studenci mają szansę nauczyć się mądrego korzystania ze wsparcia sztucznej inteligencji, co w przyszłości stanie się najprawdopodobniej standardem.

Mamy świadomość, że narzędzia tego rodzaju są dostępne i zostaną z nami, zmieniając m.in. sposób zdobywania informacji – powiedział prof. Grzegorz Mazurek, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Przyszłość należy do ludzi, którzy potrafią odpowiedzialnie korzystać ze zdobyczy technologii i myślą krytycznie. Opracowane w Akademii Leona Koźmińskiego rekomendacje uwzględniają zarówno pozytywny wpływ technologii na rozwój kompetencji, jak i konieczność reagowania na potencjalne nadużycia — dodał.

ChatGPT sposobem na wyróżnienie polskiego szkolnictwa

W rekomendacjach można wyczytać, że Akademia Leona Koźmińskiego postrzega samą siebie jako uczelnię zdającą sobie sprawę ze szybko zmieniającego się świata i intensywnego rozwoju technologicznego. Ma to być główny powód, dla którego uczelnia postanowiła wspomóc swoich studentów w wykorzystywaniu nowych narzędzi w rozwijaniu swoich kompetencji i poszerzaniu horyzontów. AI już teraz pokazała, że jest w stanie zastąpić ludzi na niektórych stanowiskach czy też przejść przez rozmowę rekrutacyjną.

Jednocześnie uczelnia zaznaczyła w swoich rekomendacjach, że korzystania z ChatGPT nie powinno zastępować samodzielnej pracy studenta. Sztuczna inteligencja ma jedynie stanowić nowoczesną formę wsparcia podczas codziennej nauki.

Uczelniane rekomendacje w zakresie ChatGPT są niezwykle ważne z etycznego punktu widzenia. Z jednej strony mają pomóc w zapewnieniu, że narzędzie wykorzystywane jest w zgodzie z najlepszymi praktykami. Z drugiej natomiast – określić granice – powiedziała prof. Aleksandra Przegalińska, Prorektor ds. współpracy z zagranicą w Akademii Leona Koźmińskiego.

Rekomendacje skierowano zarówno do studentów, jak i profesorów, którzy podczas pracy z generatorami powinni zachować szczególną ostrożność. Studenci i studentki mają być pełni świadomi niedoskonałej jeszcze natury AI. Wciąż pozostaje ona jedynie narzędziem stworzonym przez człowieka i nie posiada jego inteligencji oraz sposobu myślenia. Korzystanie z ChatGPT ma więc uczulać ich na możliwość popełniania błędów podczas wyszukiwania informacji. Warto pamiętać, że takie niedociągnięcia absolutnie nie mogą pojawiać się w pracach naukowych.

Innym aspektem, na który mają zwracać uwagę zarówno studenci, jak i nauczyciele, jest transparentność. Wykorzystywanie AI na uczelni ma być każdorazowo wyraźnie i dokładnie zaznaczone, dzięki czemu profesor może odpowiednio ocenić pracę studentów. Nauczyciele są również zobowiązani do losowej weryfikacji tekstów stworzonych przez uczniów. Ma to na celu sprawdzenie tego, czy oddany tekst jest wynikiem samodzielnej pracy, czy treścią wygenerowaną przez ChatGPT.

Zdjęcie główne pochodzi z unsplash.com. Źródło: twitter.com

Redaktor współpracująca

Od trzech lat pracuje jako copywriterka, aktualnie zajmuje się tworzeniem treści dla branży IT oraz militarnej. Miłośniczka robienia szczegółowego researchu.

Podobne artykuły

[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://geek.justjoin.it/pierwsza-polska-uczelnia-opracowala-wytyczne-dotyczace-etycznego-korzystania-z-chatgpt/" order_type="social" width="100%" count_of_comments="8" ]