Warsztat Architektura Warstwowa

Architektura Warstwowa – warsztat już dostępny

W tym wpisie opisze pokrótce, jak wygląda mój warsztat z architektury warstwowej. I dlaczego w ogóle postanowiłem, że zrobię cały cykl warsztatów o różnych architekturach aplikacji.

Pisałem już kiedyś na blogu o architekturze warstwowej: Architektura warstwowa – sposób na organizację koduI ostatnio pomyślałem, że architektura to coś takiego, co każdy developer powinien bardzo dobrze znać, w końcu wiedza ta przydaje się dosyć często na co dzień w pracy nad projektami. I najlepiej mieć jakąś wiedzę nie tylko na temat jednej wybranej architektury, ale co najmniej kilku najbardziej znanych i używanych architektur aplikacji.

Architektura warstwowa przykładowy screen

 

Na co dzień programiści uczą się zwykle wielu różnych rzeczy, konstrukcji języka, wzorców projektowych, frameworków, bibliotek, pisania testów itd. I z czasem robi się tego naprawdę sporo. Do tego jeszcze wiele rzeczy już „nauczonych” po prostu wylatuje z głowy i trzeba do nich wracać.

Poza tym, jeśli uczysz się czegoś nowego i nie wykorzystujesz tego w praktyce, a po kilku latach wracasz do tego tematu ponownie, bo akurat jest Ci potrzebny, wtedy może okazać się, że wszystko widzisz zupełnie inaczej niż kilka lat wcześniej. To właśnie kwestia doświadczenia, sprawia, że zaczynasz widzieć rzeczy takimi, jakie one naprawdę są. Przestajesz wtedy myśleć „wydaje mi się, że to rozumiem”, a zaczynasz myśleć „teraz to rozumiem”. I tak jest naprawdę z wieloma rzeczami w programowaniu (w codziennej pracy).

I tu pojawia się właśnie problem, że ucząc się wielu drobnych elementów, często tak naprawdę nie uczysz się jak je połączyć w całość. Jak stworzyć aplikację, w której wszystko będzie tak jak trzeba i nie będziesz się zastanawiać, gdzie co ma być umieszczone? I nie piszę tego, tylko dlatego, bo uważam, że każda aplikacja powinna być „dobrze zrobiona”. Przede wszystkim chodzi o to, żebyś Ty mógł/mogła z nią wygodnie pracować. I dlatego każdemu programiście potrzebna jest wiedza na temat architektury aplikacji i tego jak powinny być porozkładane w tej architekturze klasy, jak przygotować strukturę pakietów, jakimi regułami się kierować, żeby nie martwić się tym: „co będzie, jak aplikacja się rozrośnie?”.

Dlatego wpadłem na pomysł, żeby stworzyć cykl warsztatów, o różnych architekturach aplikacji. Różnych, ponieważ znajomość różnych architektur, pomaga wyrobić sobie szersze spojrzenie na budowanie aplikacji. Często niektóre elementy z jednej architektury można wykorzystać w innej architekturze, żeby rozwiązać jakiś bardzo specyficzny problem.

Wiedza jak i gdzie można używać jakiej architektury, to jakie są wady i zalety danej architektury, może pozwolić nam zaoszczędzić czas i być może pozwoli Ci robić rzeczy łatwiej, a nie tak jak często to widuję w różnych aplikacjach, na około.

Dzisiaj przedstawiam Ci pierwszy warsztat z serii: Warsztat Architektura Warstwowa.

Warsztat ten zawiera:

  • szczegółowe omówienie architektury warstwowej (po co stosujemy tę architekturę, omówienie odpowiedzialności poszczególnych warstw, omówienie zależności między warstwami)
  • omówienie dodatkowych zagadnień, takich jak Dependency Inversion Principal
  • omówienie różnego rodzaju pakietowania i rozłożenia różnych elementów w kodzie aplikacji
  • moje doświadczenia związane z pracą z tą architekturą
  • kodowanie przykładowej aplikacji w architekturze warstwowej z naciskiem na odpowiednie rozłożenie elementów aplikacji w poszczególnych warstwach.

Warsztat jest dostępny na mojej platformie kursowej. Cały warsztat trwa ok. 1,5 godz.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie warsztatu, to śmiało pisz w komentarzach. A jeżeli warsztat wydaje Ci się interesujący, to zachęcam do zakupu, w ten sposób wesprzesz moją pracę i pomożesz mi tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści 😉

 

  SPRAWDŹ  


Nie działa guzik? Kliknij tutaj

 

Mateusz Dąbrowski

Cześć jestem Mateusz, zajmuję się programowaniem już ponad 12 lat z czego ponad 8 programuję w Javie. Zapraszam Cię do lektury mojego bloga. Możesz przeczytać więcej o mnie >>TUTAJ<<