Mateusz Mazurek – programista z pasją

Python, architektura, ciekawostki ze świata IT

Felietony/inne Inne

Podsumowanie: kwiecień 2021

Cześć.

Kwiecień minął, więc tradycyjnie ruszam z podsumowaniem. To był dobry miesiąc, a co najważniejsze – płodniejszy niż poprzedni. Oby passa się utrzymała. Zaczynajmy!

Nowe wpisy

W marcu napisałem trzy artykuły. Dwa z nich to mocno techniczne wpisy dotyczące iteratorów i generatorów. Warto zerknąć, linki załączam niżej:

Książki

Poprzednie podsumowanie zakończyłem informacją, że zacząłem czytać I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Książkę dokończyłem i nie powiem, żebym był zachwycony jej treścią. Z początku wydawała się ciekawa, ale w połowie już znużyłem się tymi historiami. Momentami było ciekawie, ale nie powaliła mnie z nóg.

Kolejną książką, a w sumie dwiema książkami, były kolejne części z Archiwum Burzowego Światła autorstwa Brandona Sandersona. Cała seria jest super, więc niecierpliwiłem się, czekając na najnowsze tomy. Mowa o:

Ani trochę się nie zawiodłem, fabuła bardzo się rozwinęła, a postacie jak trzymały poziom, tak trzymają. Z czystym sumieniem polecam.

Zaraz po Sandersonie wziąłem się za Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody. Książka opisuje kilkunastu mężczyzn którzy, jak sama nazwa wskazuje, odnieśli sukcesy w świecie mody. Czytało się ją ciekawie, chociaż odnoszę wrażenie, że brakuje mi trochę wiedzy z zakresu ogólnie pojętej sztuki. Po prostu pewne słowa, zwroty, miejsca i nazwy były dla mnie obce. Autor zdecydowanie zakładał, że czytelnik będzie je znał. Ogólnie polecam.

Ze świata mody przeniosłem się w kierunku rozwoju osobistego, a dokładniej do Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć. To była naprawdę fajna książka, której motywem przewodnim jest idea sugerująca skupienie się na robieniu jednej rzeczy na raz. Brzmi to jak oczywistość, ale treść tej lektury wcale taka nie jest, bo po pierwsze analizuje problem dość wnikliwie, a po drugie spogląda na niego z kilku perspektyw. Polecam przeczytać. Zdecydowanie zmusza do myślenia, sam musiałem kilka razy odłożyć lekturę, by na spokojnie przeanalizować, co autor chce przekazać.

Końcówka miesiąca to książka Quebonafide: Egzotyka – Wywiad-Rzeka O Podróży Przez 70 Krajów W Rozmowie Z Kubą Stemplowskim. Jak sama nazwa wskazuje, ta pozycja to taki pół-album, który jest wywiadem o podróżach znanego rapera o ksywie Quebonafide. Wiem, że ta książka to taki fanowski gadżet, ale opis tego jak wygląda życie w Indiach, Japonii czy Madagaskarze to ciekawostki, które zawsze przykują moją uwagę.

I już na samym finishu miesiąca zacząłem czytać techniczną książkę o Pythonie. Jestem w połowie, więc więcej napiszę w kolejnym podsumowaniu.

Seriale

Skończyłem Wikingów. Trochę szkoda, sumarycznie rzecz biorąc, oglądało się ich fajnie. Później dwa weekendy wypełnił Gambit Królowej, który jest serialem bardzo krótkim, ale bardzo dobrym. Zdecydowanie polecam!. Aktualnie nie oglądam żadnego konkretnego serialu, ale powoli jakiegoś poszukuję.

Sport

Zrobiłem 34 km na rowerze i 28 km biegiem. Nie jest to dużo. Nie mogę nie wspomnieć, że w kwietniu przebiegłem swój pierwszy w życiu ćwierć maraton! Wiem, że dla niektórych to żadna wygrana, ale ja naprawdę skutecznie w swoim życiu unikałem biegania, więc dystans 11 km jest nie lada osiągnięciem.

Pogoda nie dopisywała niestety, więc rower wyciągałem tylko okazjonalnie, ale liczę, że w maju będzie lepiej.

Loka

Jeśli nie śledzisz mnie Instagamie, to informacja o psie mogła Ci uciec, zatem jeszcze tutaj przedstawiam Ci Lokę:

Loka to pies mojej dziewczyny. Geneza imienia wiąże się z tym, że Justyna uczy się hiszpańskiego, a piesek od malutkiego wykazywał ogromną ilość energii, co poskutkowało imieniem Loka, czyli z hiszpańskiego: „szalona”. Przymiotnik ten świetnie opisuje również okoliczności w jakich pojawiła się Loka – bo planowana to ona nie była.


Czekaj, stop!

Podoba Ci się to co tworzę? Jeśli tak to zapraszam Cię do zapisania się na newsletter:
a w ramach prezentu otrzymasz całkowicie za darmo, dwa dokumenty PDF „6 (nie zawsze oczywistych) błędów popełnianych podczas nauki programowania” który jest jednym z efektów ponad siedmioletniej pracy i obserwacji rozwoju niejednego programisty oraz „Wstęp do testowania w Pythonie”, będący wprowadzeniem do biblioteki PyTest.
Jeśli to Cię interesuje to zapraszam również na swoje social media.

Jak i do ewentualnego postawienia mi kawy :)
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szachy

Nie da się ukryć, dałem się wciągnąć w tematykę szachów, przede wszystkim za sprawą wcześniej wspomnianego Gambitu Królowej. Wspomnieć muszę, że nie jest to moje pierwsze spotkanie z szachami, ale w celu usprawiedliwienia moich miernych wyników, dodam, że poprzednie były dość dawno. Tak, przegrywam. I to za każdym razem.

Statystyki bloga

W kwietniu statystyki się trochę pogorszyły, ale nie narzekam, jest naprawdę super.

Wszystkim, którzy pojawiali się u mnie na blogu, zostawili komentarz, maila czy po prostu polajkowali coś na fejsie – serdecznie dziękuję. Nie ma nic bardziej wartościowego dla autora, niż docenienie jego pracy! :)

Najpopularniejszy wpis

Dzięki za wizytę,
Mateusz Mazurek

A może wolisz nowości na mail?

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments