7.07.20224 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

5 rozszerzeń Visual Studio Code dla lepszej produktywności

Jedną z największych zalet edytora Visual Studio Code jest bogata biblioteka rozszerzeń. Sprawdź, które z nich mogą zwiększyć twoją produktywność.

5 rozszerzeń Visual Studio Code dla lepszej produktywności

Visual Studio Code to od wielu lat najpopularniejszy edytor programistyczny. Za jego sukcesem stoi między innymi ogromne repozytorium najróżniejszych rozszerzeń, które znacząco mogą rozbudowywać funkcjonalność programu, ale też pozwalać na dostosowanie VSC do konkretnych potrzeb czy integracje z licznymi usługami i narzędziami zewnętrznymi.

W odmętach sklepu z rozszerzeniami do Visual Studio Code można się nieźle zagubić – jest ich dostępnych ponad 30 tys. i wciąż pojawiają się nowe. Rzecz jasna nie wszystkie z nich zasługują na instalację i należy zwracać uwagę nie tylko na popularność instalowanych rozszerzeń, ale też opinie użytkowników i bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli te są instalowane spoza oficjalnego repozytorium. 

Dodatki do Visual Studio Code zwiększające produktywność

Dlatego właśnie, w celu ułatwienia wyboru najlepszych rozszerzeń o konkretnych zastosowaniach, postanowiliśmy przygotować przegląd tematyczny. Na pierwszy ogień idą te dodatki, które mają na celu wspomóc zwiększenie produktywności pracy z kodem pisanym w Visual Code Studio. 

Oczywiście wybór jest mocno subiektywny, choć poparty bardzo licznymi pozytywnymi opiniami o wskazanych rozszerzeniach oraz dużą liczbą użytkowników z całego świata, którzy korzystają z nich powodzeniem na co dzień. Jeśli jednak korzystasz z czegoś innego i chcesz się tym podzielić, to sekcja komentarzy jest do twojej dyspozycji!


Better Comments

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się relatywnie nieskomplikowanemu rozszerzeniu, które jednak może znacznie usprawnić pracę z komentarzami do kodu. Better Comments bazuje na założeniu, że wszystkie komentarze można pogrupować w kategorie i to od użytkownika zależy, jak będą one wyglądały. Oczywiście twórca zadbał także o predefiniowane kategorie: alerty, oznaczenia „to-do” czy styl informacyjny.



Całość może być więc skrajnie spersonalizowana, do czego wykorzystuje się zwykły plik konfiguracyjny. Wystarczy zdefiniować tam wywoływacz dla danego typu komentarza, określić jego kolor i inne style, aby móc następnie wizualnie rozróżnić komentarze poszczególnych typów. Rozszerzenie jest oczywiście dostępne całkowicie za darmo i obsługuje w zasadzie każdy liczący się język programowania. 


Git Lens

O Git Lens pisaliśmy już w ostatnim czasie w kontekście przeglądu wybranych narzędzi deweloperskich, jednak rozszerzenia nie mogło także zabraknąć na liście dodatków do Visual Studio Code, które mogą realnie przełożyć się na zwiększenie produktywności. Git Lens może bowiem stanowić zamiennik modułu Gita w VSC i trzeba przyznać, że jego funkcjonalność znacznie wykracza poza możliwości oferowane przez edytor. 



Rozszerzenie stanowi istny gitowy kombajn, który pozwala uzyskać nawet najbardziej drobiazgowe informacje o tym co dzieje się w repozytorium – swobodnie dokonywać rewizji kodu w obie strony, uzyskiwać wyczerpujące dane na temat autorstwa danych bloków kodu z dokładnością do linijki czy korzystać z dziesięciu kategorii widoku paska bocznego prezentującego dane repo.


Liveshare

Liveshare to rozszerzenie opracowane przez Microsoft, które służy do szeroko pojętego współdzielenia instancji Visual Studio Code. Dzięki niemu nad jednym kodem może równocześnie pracować wiele osób – pozwala ono między innymi na wspólne debugowanie, wykorzystanie niezależnych instancji terminala czy nawiązywanie połączeń głosowych. 

Co ciekawe, po nawiązania połączenia uczestnicy sesji zachowają swoje preferencje lokalnej instancji VSC, np. skróty klawiszowe czy nawet własny kursor – to pokazuje, że nie mamy tu wyłącznie do czynienia z prostym klientem RDP/VNC, lecz z dużym narzędziem ściśle z integrowanym z VSC. Do obsługi Liveshare wykorzystywana jest infrastruktura chmurowa Microsoftu, zaś udostępnianie sobie środowiska sprowadza się do wysłania linku 


Pieces

O Pieces można powiedzieć, że to narzędzie wykraczające poza samo środowisko Visual Studio Code, niemniej korzystać można z części jego funkcji także pośrednictwem wyłącznie rozszerzenia do edytora. Warto jednak rozważyć także instalację Pieces w przeglądarkach, gdyż narzędzi stanowi menedżer fragmentów kodu, swoisty schowek z możliwością łatwego importowania i eksportowania kodu pomiędzy programami.

Oczywiście funkcjonalność znacząco wykracza poza podstawowe zastosowanie, dzięki czemu Pieces obsługuje między innymi autouzupełnianie kodu, autozapisywanie całych fragmentów, co oczywiście może się przyczynić do ułatwienia pracy z boilerplate’ami. Przydatna może się także okazać funkcja eksportowanie z przeglądarki pojedynczych interesujących linijek czy bloków, która eliminuje konieczność forkowania całego repo. 


Remote - SSH

Co tu dużo mówić, Remote - SSH, jak wskazuje sama nazwa, pozwala na uzyskanie zdalnego dostępu do wielu platform z użyciem protokołu SSH. Warto dodać, że dodatek ten jest wciąż dostępny w wersji Preview, przy czym warto zaznaczyć, że jest to oficjalne rozszerzenie rozwijane przez Microsoft. 

Korzyści z korzystanie z Remote - SHH rzecz jasna wynikają z zastosowań samego protokołu: można np. kodować w środowisku, na którym wdrażany będzie projekt, sprawnie przełączać się pomiędzy różnymi środowiskami oraz mieć pełen dostęp systemu pliku poszczególnych maszyn.



Oczywiście do działania konieczne jest uruchomienie serwera SSH na maszynie docelowej. Rozszerzenie obsługuje serwery uruchomienie na maszynach o architekturze x86_64, 32- i 64-bitowych ARM-ach i systemach Windows, macOS i licznych innych linuksowych dystrybucjach na czele z Ubuntu, Debianem i RHEL-em. 

Funkcje Visual Studio Code w zakresie produktywności

Oczywiście rozszerzenia to tylko jeden aspekt oferowany w Visual Studio Code w zakresie zwiększania produktywności. Nie mniej ciekawe są przecież funkcje samego edytora w wersji vanilla. Wartościowy materiał na ten temat przygotował zresztą sam Microsoft. 

VSC oferuje bardzo wiele skrótów klawiszowych i pozwala wykorzystywać do wywoływania poszczególnych funkcji omnibox widoczny w górnej części interfejsu. Wywoływać można w ten sposób poszczególne linie w kodzie, a nawet znaki. Na produktywność może się także przełożyć funkcja automatycznego zapisywania projektu czy zaawansowany system sugestii. Wszystko to, w połączeniu z wartościowymi rozszerzeniami, przekłada się nie tylko na produktywność, ale też na popularność VSC. 

<p>Loading...</p>