Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
28.05.20212 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Sprawdź, jak działa winget - nowy menedżer pakietów Microsoftu

Poznaj nowy menedżer pakietów od Microsoftu, czyli Windows Package Manager znany także jako winget.

Sprawdź, jak działa winget - nowy menedżer pakietów Microsoftu

Microsoft wydał właśnie Windows Package Manager 1.0 (znany również jako winget), czyli narzędzie interfejsu wiersza poleceń służące dodawaniu, usuwaniu i aktualizacji pakietów zainstalowanych w systemie Windows. Firma z Redmond twierdzi, że potrzebowała własnego menedżera pakietów, aby zarządzać swoim repozytorium wszystkich “zaufanych aplikacji”. 

Wcześniej istniały już takie narzędzia do zarządzania pakietami w Windowsie, jak Chocolatey, ale Microsoft stwierdził na konferencji Build w zeszłym roku, że każdy developer chciałby mieć na ich systemie operacyjnym coś natywnego. 

A tak poza tym miło byłoby móc zarządzać pakietami w prosty i w miarę bezproblemowy sposób, tak jak można to robić na Linuksie - enter winget. Można powiedzieć, że Microsoft pozazdrościł porządnego package managera systemom uniksowym, w których menedżer pakietów jest centralnym konceptem do dogrywania oprogramowania. 

Działanie Windows Package Manager

Klient winget to główne narzędzie, którego użytkownicy będą mogli używać do zarządzania pakietami na swoich maszynach. Poniżej możecie zobaczyć komendę winget wykonaną w Windows Terminal za pośrednictwem PowerShell. 


Powyżej widać listę dostępnych komend, których możesz używać do zarządzania pakietami oraz pracy z manifestami. Teraz dokładniej przyjrzymy się temu, jak można korzystać z Windows Package Managera po wersji 1.0.

Pakietów można szukać przy pomocy komendy winget search nazwapakietu - będą one wyszukiwane po oficjalnych nazwach, pseudonimach lub tagach. Komenda winget install nazwapakietu przyda Ci się natomiast, jeśli chcesz coś szybko zainstalować. 

Sprawdzanie aktualizacji do pakietów wykonuje się przy pomocy winget upgrade, a winget upgrade -all pozwala na zaktualizowanie wszystkich dostępnych pakietów. Przeniesienie pakietów na inną maszynę jest natomiast dostępne za pomocą winget export packages.json, które trzeba wykonać na poprzedniej maszynie, a zainstalowanie ich na nowej jest możliwe dzięki winget import packages.json.

Aby zobaczyć listę wszystkich zainstalowanych pakietów w systemie, użyj komendy winget list. Komenda winget uninstall <SomePackage> pozwala natomiast na odinstalowanie danego pakietu. Jak widać całość działa dość podobnie, jak apt-get, czy yum.

Jeszcze więcej o poszczególnych komendach i składni dowiesz się z oficjalnej dokumentacji

Winget: jak zainstalować?

Windows Package Manager jest dystrybuowany za pomocą App Installera, do którego dostęp uzyskasz z poziomu Microsoft Store. Nowe narzędzie jest również dostępne z poziomu GitHuba

Warto tutaj zaznaczyć, że wersja 1.0 będzie niedługo automatycznie instalowana za pośrednictwem Microsoft Store dla wszystkich urządzeń, które posiadają Windows 10 w wersji 1809 lub późniejszej. 

Podsumowanie

Windows Package Manager może ułatwić przygotowywanie środowiska, jednak trzeba pamiętać, że to dość wczesny etap i na razie nie jest to narzędzie tak dobrze zintegrowane jak odpowiedniki z Linuxa. Być może nigdy też nie będzie, bo sam ekosystem Windowsa nie jest aż tak nastawiony na obsługę z terminala. Jest to jednak kolejne potwierdzenie, że Microsoft chce, by developerzy czuli się na ich platformie komfortowo.

<p>Loading...</p>