Sięgając chmur: rozmawiamy o AWS Community Builder z 2 z 24 Polaków szczycących się tym mianem – Wojtkiem oraz Jarkiem z GFT Poland

AWS Community Builder to ekskluzywny tytuł, przysługujący entuzjastom oraz wschodzącym liderom technologii cloud Amazon Web Services, którzy z zapałem dzielą się swoją wiedzą. Tym mianem w naszym kraju wyróżniono jedynie 24 osoby, w tym dwie z nich z GFT Poland – to Wojtek Lepczyński, piastujący stanowisko Senior DevOpsa oraz Jarek Szczepankiewicz – nasz Senior Cloud Solution Architect. Nie mogliśmy przegapić okazji i zaprosiliśmy ich do rozmowy, by podpytać o ich wyjątkową pasję do szybowania… w chmurze. 

 

Jakie to uczucie być jedną z nielicznych osób z tytułem AWS Community Builder w Polsce?  
 
Wojtek: Jakie?  Rewelacyjne! Od jakiegoś czasu prowadzę swój blog – https://lepczynski.it/en – gdzie dzielę się technologiczną wiedzą, a bycie AWS Community Builder znacznie mi to ułatwia. Mogę korzystać z rad i doświadczenia ekspertów AWS, plus biorę udział w specjalnie przygotowanych wydarzeniach i webinarach, które nie są ogólnodostępne.  
 
Uczestnicy programu dowiadują się o nowych usługach oraz ficzerach AWS, zanim zostaną one oficjalnie wydane. No i oczywiście mogę nawiązywać znajomości z innymi entuzjastami chmury z całego świata, wymieniać się doświadczeniami, itd. Nie muszę szukać takich osób, bo są one w jednym miejscu. Super, że mogę korzystać z doświadczenia innych i – jak to mówią – nie wymyślać koła na nowo! 

Jarek: Na pewno jest to powód do dumy i radość z przejścia kwalifikacji! Liczba osób ciągle rośnie zarówno na świecie, jak i w Polsce. Mamy też coraz większą grupę osób w GFT, które dostały się do programu i mam nadzieję grupa ta będzie w dalszym ciągu rosła – tym bardziej, że właśnie trwa nabór do kolejnej edycji programu.  

AWS Community Builder jest atrakcyjny z kilku powodów: 
– otrzymuje się dostęp do niektórych informacji wcześniej niż reszta świata, 
– można korzystać z prezentacji oraz materiałów szkoleniowych przygotowanych specjalnie dla Community Builderów, 
– dołącza się do społeczności osób z podobnymi ambicjami i zainteresowaniami, 
– zwiększa się szansę osiągniecia tytułów AWS Partner Ambassador i AWS Hero (choć bycie AWS Community Builderem nie jest warunkiem niezbędnym od osiągniecia tych statusów). 
 
Opowiedzcie o tym, jak zostaliście AWS Community Builderami! Jaka jest Wasza historia i jaka była droga do zdobycia tego tytułu? 
 
Wojtek: <śmiech> Tutaj akurat historia jest bardzo prosta i krótka! Aplikowałem do programu, ponieważ zachęcił mnie kolega… był zawiedziony, że nie zrobiłem tego wcześniej. Po miesiącu od zgłoszenia dowiedziałem się, że zostałem przyjęty – i tyle! Nie uważam się za osobę szczególnie utalentowaną, czy posiadającą niezwykłe umiejętności bądź wiedzę. Po prostu lubię dzielić się swoim doświadczeniem z innymi. 
 
Tytuł AWS Community Builder przyznawany jest osobom, które dzielą się swoją wiedzą dotyczącą chmury Amazon Web Services w przystępny sposób – nie ma sztywno określonych kryteriów, jakie trzeba spełnić, żeby być jednym z Community Builders. Pracownicy AWS uznaniowo przyznają, czy możesz już przystąpić do programu, czy być może musisz się jeszcze trochę bardziej wykazać. 
 
Podczas zgłoszenia do programu opisuje się swoją aktualną wiedzę i pracę na rzecz społeczności. Nie trzeba mieć sterty certyfikatów… ja miałem dosłownie jeden, od AWS. Podejrzewam, że bardziej przekonał ich mój blog o chmurach, który rozwijam w języku polskim i angielskim już jakieś 2 lata. Niedawno zacząłem też prowadzić kanał na YouTube po angielsku, z poradami i tutorialami dla początkujących w świecie chmury. Oczywiście, co jakiś czas udzielam się na forach i pomagam innym, jeśli potrafię. Lubię brać udział w naszych GFTowych spotkaniach, webinarach, rozmawiać i jak tylko mogę wspierać i doradzać. To super, że w firmie jest na to mega otwartość i można swobodnie poruszać interesujące tematy i tworzyć communities wokół nich.  
Co ciekawe, w Azure, mam 3 razy większe doświadczenie oraz 5 aktualnych certyfikatów. Na blogu piszę o obu tych chmurach, ale jak widać, nie jest to przeszkodą, by zostać AWS Community Builderem. 😊 

Jarek: Złożyłem aplikację – jak to ostatnio u mnie często bywa – w ostatni dzień i bam: dostałem się. 😊 Kryteria wyboru osób nie są jawne, więc niestety nie dowiem się co zaważyło. Mogę tylko przypuszczać, że mogło się do tego przyczynić kilka elementów: 

– dłuższa aktywność na LinkedIn w obszarze AWS, 
– posiadane certyfikaty, 
– bycie uczestnikiem grupy roboczej Polish Cloud w obszarze Security. 

Co do mojej historii z AWS, to zaczęła się ona około 5 lat temu. O projektach w GFT korzystających z AWS wtedy nie było za dużo mowy, więc jedyne co mogłem w tym czasie robić, to przygotowywać się i zdawać certyfikaty. Pracowałem wtedy jako Solution Architect z długim stażem, jako programista/ lider techniczny/ project head. Certyfikaty rekompensowały brak możliwości zdobycia głębokiego (czytaj: z pola walki projektu komercyjnego, a nie tylko z tutoriali) doświadczenia. Gdyby ktoś te 5 lat temu powiedział, że dzisiaj będziemy w GFT stawiać projekty end to end banków wirtualnych na chmurze AWS i dostarczać architekturę i implementację, to chyba bym nie uwierzył. 😊 Na szczęście udało nam się doprowadzić do tego, że dzisiaj o AWS nie tylko się w GFT mówi, ale też realnie pracuje z tymi technologiami na co dzień. 

Jakie były największe zaskoczenia i wyzwania po drodze? 
 
Wojtek: Nigdy nie robiłem rzeczy dla rozgłosu, tylko gdy czułem, że trzeba. Dzieliłem się wiedzą najpierw wewnętrznie w firmie, a później także poza pracą. Kiedyś prowadziłem szkolenia, jednak męczyło mnie, że muszę w kółko powtarzać to samo. W końcu założyłem bloga i tam odsyłałem ludzi. Niedawno kilku czytelników wspomniało, że fajnie byłoby zobaczyć moje poradniki w wersji video – dlatego założyłem kanał na YouTube. 
 
Ostatnio skupiłem się na tworzeniu filmów, co daje mi niezłą frajdę! Jeden z nich traktuje właśnie o AWS Community Builder (do obejrzenia na https://www.youtube.com/watch?v=RiMuMzN5kS4). Musiałem nauczyć się wszystkiego od zera: jak ustawić kamerę, oświetlenie, jak nagrywać dźwięk, jak edytować filmy itd. Żona się śmieje, że z każdym kolejnym filmem podnoszę poprzeczkę i niedługo moje filmy będą wyglądały niczym produkcje komercyjne. W GFT mamy też fajny zespół komunikacji, który zawsze wysłucha i doradzi. 😉  
 
Wszystko tworzę sam, ale mam ogromną motywację! Niesłychanie miłe jest uczucie, gdy dostajesz feedback od ludzi z całego świata o tym, że to co robisz im pomogło. To potrafi nieźle zmotywować do dalszej pracy! 

Jarek: Jednym z zaskoczeń było to, że Community Builder nie jest nakierowany tylko na dawanie wiedzy – to także wsparcie w rozwoju osobistym. To możliwość wykorzystania 500 USD na własne eksperymenty w chmurze AWS, okazja podyskutowania z teamami produktowymi AWS i opcja bezpośredniej rozmowy o rodmapach produktów. 

Jeśli mowa o wyzwaniach, to dla mnie w dalszym ciągu jest nim łączenie pracy i rozwoju pod kątem projektu komercyjnego wraz z rozwojem i dzieleniem się umiejętnościami z innymi osobami. Dostęp do wiedzy stał się obecnie niebywale łatwy i tani, ale jednego zasobu w dalszym ciągu nie można powielić – a jest nim czas. 
 
Dlaczego według Was warto zdobywać certyfikaty AWS i jak zachęcilibyście innych do podjęcia działań w tym kierunku? 
 
Wojtek: Każdy certyfikat to dla mnie potwierdzenie swoich umiejętności. Zawsze przygotowywałem się do egzaminu i często zaskakiwały mnie pytania z obszaru chmury, z którym kompletnie nie miałem do czynienia. Pozwala to zobaczyć szerszą perspektywę, a nie tylko mały wycinek, którym zajmujemy się na co dzień. 

Owszem – czasem to denerwuje, gdy uczysz się o czymś, co masz wrażenie, że nigdy ci się nie przyda, ale tak naprawdę dzięki temu poszerzasz swoje horyzonty. No i nie ukrywając, certyfikaty są cenione przez większość pracodawców z całego świata. To dla nich potwierdzenie wiedzy pracowników i informacja, że są na bieżąco z technologią. W końcu zdając egzamin trzeba posiadać aktualną wiedzę i znać dobre praktyki! 

Może nie wszyscy wiedzą, ale mamy w GFT wspaniałe grupy dotyczące AWS, Azure i GCP. Jeśli ktoś chce przystąpić do egzaminu albo po prostu powiększać swoją wiedzę, gorąco zachęcam, żeby dołączył na Teamsach do Community! A szczególnie do AWS Community, gdzie pomagam Filipowi Koczorowskiemu je prowadzić.😊 Do zobaczenia! 

Jarek: Ja bym podzielił korzyści w zależności od doświadczenia z chmurą. Jeżeli jest się początkującym inżynierem – mamy problem jajka i kury. Brak doświadczenia i wiedzy mocno obniża możliwość rozpoczęcia pracy z nową technologią. Wtedy certyfikaty nie tylko porządkują wiedzę, ale też dają formalne credibility do tego, żeby dostać się do projektu komercyjnego. W przypadku osoby z doświadczeniem pomaga to uporządkować wiedzę i pokazać, że są obszary wiedzy z danej dziedziny, których – mimo doświadczenia – nie dotknęło się w swoich projektach lub zrobiło się to w sposób nieoptymalny. Nie ma możliwości, żeby nawet tworząc projekty end to end mieć opcję pracy z szerokim spektrum z danego obszaru. Wtedy certyfikat umożliwia sprawdzenie swojej wiedzy i zbenchmarkowanie jej do poziomu wymaganego przez AWS w danym obszarze. 

Ja mogę powiedzieć, że mimo posiadania doświadczenia komercyjnego, niedługo będę podchodził do AWS Security Specialty. Zbliża się też moment, kiedy muszę odnowić AWS DevOps Pro, gdyż mijają 3 lata od momentu, kiedy zdałem ten egzamin. A w dalszej perspektywie chciałbym jeszcze zrobić specjalizacje networking, która przez wielu jest uważana za najtrudniejszy egzamin AWS. 

Właśnie startuje nowy nabór na Community Buildera – gorąco zachęcam do złożenia swojej aplikacji. Wbrew pozorom wcale nie trzeba mieć 10 certyfikatów i 20 lat doświadczenia w AWS. 😉 Liczą się chęci nauki i dzielenia się wiedzą. Jeżeli ktoś myśli o zapisaniu się, a jednak się waha – zapraszam do indywidualnego kontaktu. Dodatkowo dla osób, które chcą sprawdzić z czym wiąże się bycie AWS Community Builderem, zachęcam do przeczytania bloga: 

https://dev.to/aws-builders/how-to-become-an-aws-community-builder-2m79 

A jeśli zdecydujecie się aplikować – wypełnijcie formularz. Macie na to czas do 17 lipca: 

https://amazonmr.au1.qualtrics.com/jfe/form/SV_0k2OKbXiDwINdsO 

Trzymam kciuki!