Dziennik zdarzeń w IT

Kobiety w IT 2022: przebranżowienie wciąż modne

Kobiety w IT 2022

Pandemia, nauczanie zdalne, inflacja, wojna… Ostatnie lata obfitują w wydarzenia dramatycznie wpływające na sytuację zawodową kobiet. Czy podniosły rzuconą przez los rękawicę? Raport „Kobiety w IT 2022” wskazuje na to, że tak.

Nasze badanie skierowaliśmy do respondentek z Polski i Węgier. Wśród nich znalazły się zarówno osoby obecnie pracujące w branży, jak i kandydatki (w przypadku Polek odpowiednio >55% i >40%).

Kobiety w IT względem sytuacji w kraju i na świecie

Zjawisko przebranżowienia jest wyraźnym trendem wśród kobiet. Luka kadrowa w branży tech pogłębiła się, a w połączeniu z atrakcyjnymi zarobkami i home office daje szansę na stabilne zatrudnienie.

Kobiety w IT 2022 dlaczego zdecydowałaś się na pracę w IT

Co ciekawe, dla kobiet w IT równie ważnymi czynnikami, co zarobki, są: możliwość rozwoju (71% w przypadku kandydatek) oraz dobra atmosfera w pracy (89,9% w przypadku specjalistek).

Rozwój pomimo trudności

Kandydatki IT wskazują również na trudności, które napotykają, rekrutując się do branży. Jedna trzecia ankietowanych podkreśla, że gubi się w gąszczu technologii i specjalizacji. Jest to mocno powiązane z dwiema pozostałymi najczęściej wskazywanymi przeszkodami:

  • blisko 40% kandydatek nie wie, od czego zacząć, rozpoczynając przygodę z IT,
  • ponad 42% zaznacza, że ma trudność ze znalezieniem odpowiedniej oferty pracy.

Kobiety w IT 2022 NFJ trudności w podjęciu pracy

Pomimo tego, kandydatki doceniają mnogość materiałów edukacyjnych dostępnych online i chętnie z nich korzystają. To właśnie samokształcenie i kursy są głównym sposobem zdobywania wiedzy przez kobiety w IT. Jedynie 27,5% respondentek wskazało, że ukończyły studia z zakresu informatyki i pokrewnych dziedzin.

Kobiety w IT: specjalizacje, technologie i narzędzia

W czym w takim razie specjalizują się Polki pracujące w branży? O to też zapytaliśmy w badaniu. W rankingu specjalizacji prym wiedzie Testing (blisko 20% badanych). Po piętach depczą mu Project Management oraz Backend, z wynikami ponad 15%. Węgierki wskazywały zaś Testing, Backend oraz Business Analysis.

Te wyniki bezpośrednio korelują z wynikami dotyczącymi używanych technologii. Blisko połowa respondentek wskazała, że umiejętność programowania nie jest niezbędna na ich stanowisku. SQL był najczęściej wskazywanym językiem, a na ostatnim miejscu podium znalazła się JavaScript.

Kobiety w IT 2022 specjalizacje

Mistrzynie soft skills

Badanie z udziałem 55 tysięcy osób z 90 krajów (Richard E. Boyatzis, Daniel Goleman, Korn Ferry, 2016) wykazało, że kobiety radzą sobie lepiej od mężczyzn z jedenastoma z dwunastu typów kompetencji emocjonalno-społecznych. To bezpośrednio przekłada się na ich efektywność, np. w rolach liderskich.

Mając to na uwadze, zainteresowanie pracodawców kompetencjami miękkimi jest w pełni zrozumiałe. Dowodzi tego raport „Kompetencje w IT”, w którym aż 69% odpowiadających wskazało umiejętności miękkie jako powód zatrudnienia przez pracodawcę.

Kobiety w IT: odwaga się opłaca

No dobrze, a czy praca w IT spełnia oczekiwania specjalistek? Rozpatrzmy to w trzech kategoriach: zarobki, perspektywy awansu oraz ogólne zadowolenie z pracy.

Zarobki

Około 51% badanych wskazało obecne zarobki na poziomie 3001-7000 zł. Możemy się domyślać, że istotne jest tu zjawisko przebranżowienia – duża liczba nowych pracowniczek, zajmujących juniorskie stanowiska. Jeżeli chodzi o oczekiwania, co piąta z Polek wskazała, że spodziewała się wyższego wynagrodzenia. Z drugiej strony, niemal 70% z nich dostało w zeszłym roku podwyżkę. Natomiast Węgierki są w większości zadowolone z pensji (66%).

Perspektywy awansu

Zdecydowana większość kobiet zaznacza, że ma możliwość awansu w swojej pracy, zarówno w przypadku Polek, jak i Węgierek. Na pytanie o awans w 2021 roku, twierdząco odpowiedziało niecałe 30% badanych z Węgier. Dużo lepiej wypada na ich tle sytuacja Polek – niezależnie od poziomu stanowiska, awansowało ponad 35% kobiet. W przypadku doświadczonych specjalistek było to aż 53%!

Zadowolenie z pracy

Jakie odczucia mają specjalistki IT, biorąc powyższe kwestie pod uwagę? Jest dobrze! W ponad 70% są zadowolone ze swojej sytuacji zawodowej. Nic dziwnego – w końcu najbardziej cenią sobie rozwój, przyjazną atmosferę i dobre zarobki, a tych w branży IT nie brakuje.

71% kobiet czuje spełnienie w IT

Chcesz dowiedzieć się więcej o sytuacji kobiet w IT? Pobierz raport! Znajdziesz go tutaj: Raport „Kobiety w IT 2022”.

Kandydatki i kandydatów do pracy w IT zachęcamy do przeczytania serii tekstów Początki w IT. Czekają tam na Was teksty takie jak:

 

Oceń artykuł
(0 / 5)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
This site is registered on wpml.org as a development site.
123